Ingeniør Svend G. Fiedler og Hustrus legat til fremme af botanisk og arkæologisk forskning
Fondens formål er at støtte unge lovende botanikere og arkæologer, herved skal tages ligelig hensyn til den forskning, der drives såvel ved universiteterne som ved andre forskningscentre i landet. Fortrinsvis skal gives understøttelse til rejser for at muliggøre de understøttede “på fremmede steder at studere de studieobjekter, som de ikke af selvsyn kender fra deres hjemland”. Kun hvor sådant formål ikke foreligger, gives understøttelse til udarbejdelse af videnskabelige afhandlinger, publicering af disse eller til andre videnskabelige formål efter bestyrelsens nærmere skøn. Udenlandske studerende på studieophold i Danmark kan ikke forvente støtte.
Ansøgning indeholdende beskrivelse af formålet, budget, CV for ansøgeren (herunder adresse og CPR-nummer) samt evt. referencer og andet relevant materiale indsendes i tre eksemplarer til lektor Henning Knudsen, Botanisk Museum, Gothersgade 130, 1123 København K., og skal være modtaget senest tirsdag den 6. marts 2012. Hvis ikke ovenstående krav er opfyldt, vil man ikke komme i betragtning.
Fiedlers legat bliver opslået én gang om året. Legatportionerne er sædvanligvis på mellem 3.000 og 15.000 kr; de uddeles fortrinsvis til konkrete opgaver (studier, feltarbejde, museumsarbejde m.v.), der kræver ophold i udlandet. Den primære målgruppe er ph.d.-studerende, stipendiater og andre med kandidateksamen, men uden fast ansættelse.
Besked kan forventes midt i marts måned. Legatmodtagerne skal aflevere beretning samt regnskab med udgiftsbilag senest 2 måneder efter rejsens afslutning.
Henning Knudsen
henningk@snm.ku.dk